czwartek, 15 maja 2014

Styl prowansalski


     
          Styl prowansalski łączy się bezpośrednio z.... Prowansją. Jest to region w południowo-wschodniej Francji, leżący bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym. Dla Prowansji najbardziej charakterystyczne są pola lawendy oraz urokliwe uliczki małych miasteczek.

źródło: www.cuisines-pez.com
źródło: jakbynigdynic.blox.pl

źródło: cortina.com.pl
 
          Styl prowansalski we wnętrzu to przede wszystkim zapach i kolor lawendy, jasne i lekko podniszczone drewno, biel oraz kamień. Styl ten powinien się kojarzyć głównie ze słońcem, wakacjami i poczuciem swobody. 
         We wnętrzu przeważają ciepłe barwy, lekko przydymione odcienie beżu, zieleni, niebieskiego oraz żółtego. W związku z tym, że Prowansja należy do terenów mocno nasłonecznionych, podłogi mają za zadanie chronić przed upałem. Wynikiem tego są podłogi wykonane z kamienia lub terakoty. Meble najczęściej są drewniane, z motywami kłosów zbóż lub lawendy na frontach. 
         W wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim można również zauważyć meble wykonane z metalu. Mogą to być stoliki czy krzesła, lub jedynie ich elementy. 


źródło: housetohome.co.uk

źródło: blog.designbywomen.pl 

źródło: cuisines-pez.com
źródło: ideasforinterior.com

             Dla stylu prowansalskiego bardzo ważne są dodatki, które stanowią o jego przytulności i sielskości. W prowansalskich wnętrzach pełno bibelotów i drobiazgów. W kuchni to przede wszystkim skrzynki na kwiaty i zioła, cynowe misy oraz kamienne pojemniki. Stare zegary, latarnie i wieńce z lawendy to najlepsze dodatki do pokoju dziennego, jednak doskonałe będą również wszelkie przedmioty z wikliny i metalu.

źródło: homeboutique.pl

źródło: renatatatavitto.com

źródło: allegro.pl

źródło: lawendowykredens.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz